Według ajurwedy dosze to siedem podstawowym typów organizmów. Tworzy nas kombinacja żywiołów, które przedstawia się w trzech życiodajnych siłach – vatta, pitta i kapha. Siły te regulują wszystkie funkcje organizmu, wygląd, funkcjonowanie procesów metabolicznych, określają naszą osobowość, temperament, reakcje na otoczenie, a także to jak myślimy i jak czujemy. Jakim jesteś typem i co to oznacza dla Twojego życia i zdrowia?
Jak o siebie zadbać?
Poznanie tych właściwości i własnej natury daje nam szansę zadbania o siebie według naszej unikalnej charakterystyki. Napisano o tym tysiące artykułów, nie będę więc się tutaj rozwodził na ten temat. Chciałbym raczej wskazać jak warto dbać o siebie i jaki masaż warto wybrać pod tym względem.
- Typy vata: cierpią z powodu sztywności i suchości. Brak im elastyczności zarówno w życiu jak i w ciele. Często cierpią na artretyzm, zaparcia, bóle, suchą skórę czy popękane usta, rozdrażnienie i nadpobudliwość. Takie osoby powinny regularnie stosować masaż olejowy. Poleca się tu szczególnie olej sezamowy i jego medykalizowane ajurwedyjskie odmiany. Vaty są z natury zimne i suche potrzebują więc ciepłego olejowego masażu, a zwłaszcza masaży ajurwedyskich wykorzystujących naturalne oleje.
Nakładanie oleju
Abhyangę, czyli nakładanie oleju, powinno się dokonywać samemu codziennie, a przynajmniej raz w miesiącu korzystać z usług profesjonalnego masażu.
W przypadkach zwiększonej aktywności i stresu zaleca się masaż profesjonalny przynajmniej raz w tygodniu, lub w serii 7 lub 14 dniowych połączonych ze swedą – parówkami.
Zalety abhyangi
Abhyanga nawilża suchą skórę, ochrania stawy, uziemia, chroni przed wpływem krzywdzących subtelnych energii – promieniowania i negatywnych emocji. Wzmacnia aurę i witalność.
Abhyanga w masażach ajurwedyjskich i kalaryjskich występuje w rozmaitych formach. Od prostego nakładania oleju, po klasyczne masaże symultaniczne w 7 pozycjach, czy głębokie masaże, oparte na doświadczeniu i tradycjach danego regionu Indii czy danej rodziny związanej z dziedzictwem ajurwedy. Będąc w Indiach, wypróbowałem kilkanaście różnych masaży, a pytając się jaka jest dla nich nazwa, najczęściej słyszałem – abhyanga, oczywiście!
Abhyangą jest więc nakładaniem oleju samemu jak i masaże czy zabiegi wykonywane przez profesjonalistów.
Zobacz też: Ajurweda i nasza unikalna natura
- Typy pitta: mają dużo wewnętrznego ciepła i często toksyczną krew, którą należy oczyszczać, aby uzdrowić ciało. Pitty zazwyczaj preferują regularny stosowany masaż od dobrego, doświadczonego masażysty. Same raczej nie skłaniają się do wykonywania go samemu, podważając możliwość dbania o siebie samemu. Pittom przyda się masaże olejowe z dobrymi kojącymi i chłodzącymi olejami. Zaleca się także suche masaże oraz masaż tajski czy siatsu. Zabiegi te relaksują i uspokajają gorącą, porywistą naturę pitty. Dla pobudzonych zmysłów poleca się także shirodharę, masaż trzeciego oka na uspokojenie symptomów psychosomatycznych.
- Typy kapha mają tendencję do stagnacji. Te osoby zyskają najwięcej z zabiegów, które poprawiają krążenie. Szczególnie godny polecenia jest tu mocny masaż olejowy jak chavutti thirumal – kalaryjski masaż stopami, który znakomicie drenuje układ limfatyczny, stymuluje układ krwionośny i nerwowy. Kapha ma dużo flegmy, która blokuje kanały i nadis głowy i ciała subtelnego. Masaż głowy i masaże poprawiające krążenie są tu preferowane. Choć kapha uwielbia luksusowe masaże olejowe – to powinny skłaniać się do masaży głębokich i mocnych z użyciem olejów, oraz masaży suchych szczególnie tajski masaż jogiczny, znakomicie sprawdzający się w wyrwaniu z ciężkiej ziemistości kaphy i wprowadzenia elementów przestrzeni i powietrza, czego z reguły brakuje kaphą.
http://medycyna-alternatywna.wieszjak.pl/medycyna-indyjska/225100,Masaz-dla-doszy.html
Więcej artykułów
w czytelni
Więcej artykułów
w czytelni
Kryzys w praktyce jogi
Niezależnie od metody kryzys pojawia się u wszystkich praktykujących jogę. Szczególnie wtedy kiedy intensywnie pracujemy nad dyscypliną i regularnością codziennej praktyki. Jak się objawia? Na różne sposoby - od czysto fizycznego, gdy ciało staje się ciężkie i obolałe, a my pozbawieni chęci do jakiegokol ...
Więcej artykułów
w czytelni