W Indiach olejki używa się aby wyciszyć umysł i pogłębić praktykę medytacji, zlikwidować ospałość i obudzić zmysły. Olejki eteryczne są odzwierciedleniem radości życia. Ich subtelne działanie podświadomie wpływa na nasze samopoczucie, ich solarna, uzdrawiająca energia leczy, tonizuje, równoważy. Ich esencję pobiera się z różnych części roślin – owoców, kwiatów, liści, soków, kory, ziół, żywicy. Używa się ich w postaci dymu, dyfuzji, inhalacji, w masażu, w kąpielach i jako perfumy. Najlepiej zawierzyć własnym zmysłom, wypróbować i wybrać prawdopodobnie najodpowiedniejszy dla naszego stanu olejek.
Wszystkie nasze olejki są naturalnymi, organicznymi perfumami. To esencje, ekstrakty i kompozcyje w formie olejków. Są wolne od alkoholu i środków chemicznych, używanych w perfumerii. Są bardzo intensywne, pozostawiając długo utrzymujący się zapach. Jedna kropla pozostawi ślad na wiele godzin. Tradycyjnie wcierane są po roztarciu w palcach w ubrania, lub bezpośrednio na skórę. W przypadku aplikacji na skórę używaj olejków w rozcieńczeniu lub przetestuj najpierw czy twoja skóra nie reaguje alergicznie na te wysokostężone ekstrakty. Te wysokiej jakości esencje przede wszystkim używa się jako perfum. Stosuje się je również jako podprodukty do produkcji perfum, wód toaletowych, do produkcji zapachowych świec, kominków potpuri do aromatyzowania pomieszczeń, do wyrobu kosmetyków i zapachowych mydeł, olejków do masażu, kąpieli. Tylko do użytku zewnętrznego.
Na Wschodzie olejki wykorzystywano od starożytności. W ajurwedzie wyraźnie odróżnia się energetykę ziół i olejków, nie tylko dobierając odpowiedni dla danego symptomu lecz przede wszystkim na właściwościach równoważących daną konstytucję. Stąd rozróżnia się olejki rozgrzewające i wychładzające, oraz wysuszające i nawilżające. Olejki są najbardziej pomocne przy początkowych stadiach, symptomach choroby, szczególnie objawiających się w zaburzeniach emocji, umysłu i nierównowagi psycho-fizycznej. Ich stosowanie doradzane jest szczególnie w sytuacjach kryzysowych, stresie, depresji. Są efektywne w leczeniu zaburzeń skóry i zbawienne w równoważeniu stanów emocjonalnych.
Oprócz swych równoważących i leczniczych właściwości olejki przede wszystkim mają budzić nasze zmysły, co szeroko jest opisywane w starożytnych tekstach tantrycznych i kamasutrze.
Indyjskie olejki charakteryzują się kwiatowym i pikantym zabarwieniem. Pikantne zapachy – jak cynamon, eukaliptus, kamfora - stymulują i pogłębiają wgląd. Oczyszczają głowę, zatoki, stymulują przepływ prany, dlatego często używa się ich przed i podczas praktyki pranajamy (ćwiczeń oddechowych). Kwiatowe zapachy – jak lotus, jaśmin, champa – otwierają serce, otwierają nas na oddanie, dlatego są powszechnie wykorzystywane w rozwoju duchowym, w tym w praktyce jogi i medytacji. Olejki kwiatowe uspokajają umysł, przeładowane zmysły i emocje. Łączą nas z głębszą możliwością odczuwania i introspekcji. Na poziomie subtelnym budują ojas – czyli naszą witalność i odporność.
Jeżeli już znamy swą konstytucję psycho-fizyczną, lub poznaliśmy jaka jest specyfika naszej nierównowagi psycho-fizycznej – możemy przystąpić do właściwej selekcji.
VATA
Wśród osób o konstytucji Vata, lub o objawach nierównowagi vata dosza – należy zadbać o to aby się zrelaksować, zwolnić tempo, ogrzać się i uziemić, poczuć i zadomowić się w swoim ciele, wyjść z głowy, pracować nad obecnością w swoich odczuciach, zmysłach, wrażliwości, również względem swojego partnera. Takie osoby powinny wybierać olejki słodkie, lekko kwaśne, ciepłe, odżywcze, nawilżające i uspokajające system nerwowy i umysł. Te osoby powinny stosować olejki w umiarze i odpowiednich proporcjach. Bardzo silne zapachy będą podrażniały vatę. Do równoważenia symptomów vata wśród prezentowanych przez nas olejków używamy – lotus różowy i żółty, musk (kwiatowe piżmo), cynamon, ylang ylang, amber, patchouli, mimosa, vanilla, blue moon, coco, joice flower.
Najlepiej używać je z olejem sezamowym, który jest najlepszym olejem dla vata, ocieplający, uziemiający, odżywiający i nawilżający. Inne to avocado, carrot seed, vit. E dla suchej skóry.W zmysłowych naukach dla vata należy wytworzyć zmysłowy nastrój i zbudować hormonalną i funkcjonalną zdolność seksualną dla zbyt rozdygotanej, nerwowej, przedwcześnie kończącej vaty – kwiatowymi i cięższymi ogrzewającymi zapachami.
W praktykach medytacyjncych i jogi – olejki stosowane są do wyciszenia i uspokojenia umysłu. Przed praktyką wykorzystywane są olejki o właściwościach wyciszających i wzmacniających koncentrację i uważność jak lotus, jaśmin, a także stymulujące przepływ prany jak cynamon, oraz uziemiające jak patchouli. Po intensywnej rozgrzewającej, dynamicznej praktyce poleca się stosowanie słodkich zapachów, jako najlepszych do ujarzmienia podniesionej pitty jak sandał, amber i lotus, uspokajających umysł i usuwający zmęczenie.
PITTA
Dla osób z konstytucją pitta, lub z objawami nierównowagi pitta – powinny to być olejki słodkie, lekko cierpkie lub gorzkie, wychładzające. Równoważą rozgorączkowane emocje agitacji, niecierpliwości, irytacji, złości i agresji. Wśród naszych olejków polecamy – lotus żółty i różowy, jaśmin, watermelon, ylang ylang, coco, mimosa, champa, musk, vanilla, jacoranda, nine flower, blue moon, amber, patchouli.Najlepiej używać z olejem słonecznikowym, kokosowym, jojoba lub sezamowym.
W naukach zmysłowych mówi się , że pitta potrzebuje uwolnić złość, napięcia, ostudzić nerwy, aby otworzyć swoją ekstatyczną naturę. Stąd potrzeba uziemiających, wychładzających i uspokajających kwiatowych olejków
KAPHA
Dla osób z konstytucją kapha lub z objawami nierównowagi kapha – powinny to być olejki ostre, cierpkie lub gorzkie, lekkie, pikantne, ocieplające i stymulujące umysł i ciało. Wśród naszych olejków – cynamon, musk, amber, champa, jaśmin, joice flower, nine flower, lotus, jacoranda, watermelon.Najlepiej używać z olejem musztardowym, lnianym, jojoba, oliwą lub migdałowym.
Kapha potrzebuje stymulacji, otwarcia uśpionych i rozleniwionych zmysłów, rozbudzenia „soków”, przezwyciężenia depresji i opieszałości.Poniżej w nawiasach oznaczyliśmy właściwości olejków oddziaływujących równoważącą na daną doszę.
V= vata (powietrze i eter/przestrzeń), P= pitta (ogień i woda), K= kapha (woda i ziemia).
-: użycie olejku będzie obniżało/ równoważyło daną doszę.
+: użycie olejku będzie podwyższało daną doszę.
Zapoznaj się z ofertą organicznych perfum: http://dharma.org.pl/artykul2/pokaz/id/53
Zapoznaj się z ofertą naturalnych kadzideł: http://dharma.org.pl/artykul2/pokaz/id/64
Więcej artykułów
w czytelni
ASANA - PRANAJAMA - MUDRA - FILOZOFIA
Asztanga Joga, znana też jako asztanga winjasa joga czy power joga jest systemem pozycji, które są praktykowane w seriach, koncentrując się na oddechu (oddechu udżai), ruchu ciała (winjasa), punktach koncentracji wzroku (driszti) i bandach (wewnętrzne zaciski). Wykonywanie wszystkich tych elementów razem jest prak ...
Więcej artykułów
w czytelni
Więcej artykułów
w czytelni